Tova votter med Drops Nepal

Ulike tova votter.

Tovede votter blir både tykke, varme og vannavvisende, og de tåler en hel del. Vi har tidligere vist hvordan du kan lage votter med rute-mønster, og votter med broderi. Her gir vi deg oppskriften på hvordan du kan lage enkle, ensfargede votter.

Er du usikker på hvordan du strikker votter? Sjekk også ut vår vottestrikkeguide for nybegynnere! Dersom du ikke har strikket etter mønster før, så har vi en guide for det også.

Du trenger:

  • Drops Nepal, to nøster
  • Fem strømpepinner, 6 mm
  • Stoppenål til å feste trådene

Strikkefastheten er ca. 15 masker pr. 10 cm, og det er en del løsere enn det som står oppgitt på Nepal, siden vottene skal toves. Vottene strikkes til å bli langt større enn de skal ende opp som, og skal toves godt slik at de blir ganske tykke.

Hånd oppå votter.
Votter før toving

Slik gjør du:

Legg opp 36 masker i blå Nepal fordelt på tre eller fire strømpepinner, i størrelse 6.

Strikk rundt med Nepal i 31 omganger.

Høyre vott: På neste omgang strikker du de første 7 maskene med en kontrasttråd.

Venstre vott: På neste omgang strikker du de siste 7 maskene med en kontrasttråd.

Sett maskene med kontrastråd tilbake på høyre pinne, og strikk de med det vanlige garnet.  Fortsett i 27 omganger etter kontrasttråden. (Vanskelig? Les mer om votteteknikk her!)

Fell deretter av til tuppen på votten, slik:

  • Strikk 7 masker. Strikk 2 masker sammen = 32 masker
  • Strikk 1 omg rett
  • Strikk 6 masker. Strikk 2 masker sammen = 28 masker
  • Strikk 1 omg rett
  • Strikk 5 masker. Strikk 2 masker sammen = 24 masker
  • Strikk 1 omg rett
  • Strikk 4 masker. Strikk 2 masker sammen = 20 masker
  • Strikk 1 omg rett
  • Strikk 3 masker. Strikk 2 masker sammen = 16 masker
  • Strikk 1 omg rett
  • Strikk 2 masker. Strikk 2 masker sammen = 12 masker

Trekk tråden gjennom de resterende maskene. Stram og fest tråden godt.

God votte-strikk!

Kollasj med tova votter.

Slik strikker du tommelen:

Bruk strikkepinnene til å hente opp maskene som kontrasttråden går igjennom, og fjern kontrasttråden. Dersom du trenger grundigere forklaring, så har vi laget en egen guide her.

Du skal i tillegg hente opp 1 maske på hver side av tommelen, slik at det blir 16 masker. Fordel maskene utover tre eller fire strømpepinner og strikk rundt.

Strikk totalt 18 omganger.

Strikk deretter 2 og 2 masker sammen og trekk igjennom alle maskene. Stram og fest tråden godt.

Det vil bli noen hull på hver side nederst på tommelen. Bruk rester av garnet til å sy noen sting på tvers, slik at dette tettes.

Slik tover du vottene:

Putt vottene i en vaskemaskin, eller væt dem og putt dem i en tørketrommel. De skal toves i ca 30-40 minutter på hurtigprogram i 30 grader. Du burde teste med en prøvelapp først, dersom du ikke har tovet med Nepal i maskinen din før. Dersom du bruker tørketrommel, kan du sjekke resultatet ca hvert kvarter, og på den måten komme frem til riktig størrelse.

Tova votter.

Her er en video vi har laget med flere tips til toving:

YouTube player

Les gjerne mer i tove-guiden vi har laget – der finner du alt om hvordan du tover for hånd, i vaskemaskin og i tørketrommel.

Her finner du oppskrift på vottene med broderi: Tova votter med broderi

Vil du prøve deg på flere votter? Hva med disse kjappe, retro kaffevottene?

Stikkord på denne siden
, ,
mer fra Ellen Marie Miljeteig
Gamle påskemotiver
VI HAR samlet noen gamle påskekort og illustrasjoner.  Disse kan du laste...
Les mer
Legg igjen en kommentar

Din e-postadresse vil ikke bli publisert. Obligatoriske felt er merket med *